השגת התוצאות הטובות ביותר בהתנהלות עסקית טמונה בשלב ההתחלתי של הפעילות, כלומר, בתכנון האסטרטגי של הפעילות שלנו בזירות השונות. הרבה בעלי עסקים מדלגים על השלב הזה, ומגדירים מטרות בצורה לא נכונה, כללית מידי ולא מדידה, זה מוביל הרבה פעמים לחוסר מוטיבציה, חוסר יכולת להבין איך להשיג את המטרה הזאת, ותלישות מסוימת מהדרך, לכן חשוב לדעת איך קובעים מטרות עסקיות בצורה נכונה, קביעת מטרות נכונה תגביר את המוטיבציה שלכם, ותעזור לכם לחוש מסוגלות בהגשמת המטרות, ובאי הגשמה, תמי תוכלו לחזור לפעולות אותן ביצעתם ולבצע בדיקה ושינויים. 

הצבת המטרות צריכה להיעשות בצורה חכמה, מה זה אומר ?

 S.M.A.R.T.

 

S-Specific

 1. הגדירו מטרות ספציפיות - מטרות צריכות להיות מוגדרות היטב וממוקדות. מטרה טובה לדוגמא -
  "להשיג 5 לקוחות חדשים ברבעון הנוכחי".
  לעומת מטרה שמנוסחת כמו - "להגדיל את העסק".
  ברגע שמנסחים  יעד ספציפי, וממוקד מטרה.  מגיעה גם הנעה פנימית, תחושת הישגיות ומיקוד במשימה.

M = Measurable

על מטרה להיות ניתנת למדידה - מטרות עסקיות חייבות להיות ניתנות למדידה במספרים או אחוזי גידול. לדוגמא , "המטרה לרבעון הקרוב היא ליצור גידול של 20 אחוז במכירות." ככה יהיה לנו קל יותר לגזור מתוך מטרת העל או המטרות הרבעוניות צעדי הפעולה שעלינו לנקוט ומתוכן גם לגזור משימות לביצוע.  חשוב גם לבצע בסוף כל רבעון ריביו ולראות האם עמדנו במטרות אותן הצבנו לעצמנו, להציב מטרות חדשות, או לשוב ולשנות את הפעולות בהתאם לתוצאה. 

A = Attainable

על מטרות להיות ברות השגה - הרבה עסקים מציבים בתחילת הדרך יעדים לא ריאלים,  להשיג תוך שנה את המיליון הראשון. אין ספק שכדאי לחלום בגדול, אבל גם לא כדאי לשכוח להשאיר את הרגליים על הקרקע. הרבה פעמים  לוקח זמן  לעסק להמריא, לתנאים מסוימים בשוק להבשיל, החדרת  מוצר או שירות חדש לשוק יש המון עבודת שטח והכנה מקדימה שנצטרך לעשות לפני תהליך המכירה.

קבעו מטרות ריאליות להתחלה, כאלו שתוכלו לעמוד בהן, זה יעזור לכם בתחושת המסוגלת העצמית, ויתן לכם מוטיבציה להמשיך למטרת העל שלכם, ולהשיג את המיליון הראשון. 

R = Relevant

על המטרות להיות רלוונטיות - לפני שקובעים מטרות עסקיות כדאי לבצע מחקר מעמיק של הסביבה העסקית, מצב השוק, וכמובן את המתחרים שנמצאים בסביבתנו. על המטרות להיות מושפעות ולקחת בחשבון את כל האלמנטים והשינויים בסביבה העסקית שלנו ולדעת להגיב אליהם. 

T = Time-Based

על המטרות להיות מוגדרות בזמן - מטרות ללא דדליין פשוט לא מתבצעות, בין אם המטרה שלכם להגדיל את הרווחים ב- 20 אחוז או לצרף  חמישה לקוחות חדשים, קבעו לכם לוחות זמנים, כך תוכלו לבצע מעקב על הפעולות שביצעתם, הזמן המוגדר יעזור לכם לייצר סוג של דחיפות ומוטיבציה לעמוד במשימות שהצבתם לעצמכם.

מה אני ממליצה לעשות?

הגדירות את מטרת העל שלכם, מבלי לדעת לאן אתם רוצים  להגיע, לא תדעו לאן ללכת.  מתוך מטרת העל גזרו תוכנית פעולה חודשית, רבעונית ושנתית. 

זכרו לתעדף אבל גם אל תשכחו לחשוב בצורה אסטרטגית, ישנן פעולות עסקיות  שאנחנו נעשה במהלך היומיום שלא יכניסו לנו רווח מיידי, אבל לטווח הארוך ייצרו עבורנו ערך עסקי, אל תוותרו עליהם, התרומה שלהם לעסק שלכם היא עצומה. 

מה עוד?

חזרו כל יום למטרות, אם אפשר אפילו תתלו על בורד מיוחד בחדר שבו אתם עובדים, כשיש מטרות ברורות וזמנים לביצוע ,המוטיבציה עולה. 

רוצים להתחיל ולא יודעים איך ?

הכנת לכם במתנה טופס לתכנון מטרות ופירוט למשימות, ברמה היומית, שבועית והחודשית, שיעזור לכם לנהל את הביצועים שלכם בצורה חכמה. 

איך מורידים את הטופס?

הכניסו את המייל להרשמה לבלוג בדף הבית, אשרו את המייל וקבלו מייד מייל עם הטופס מצורף.

תהנו!

ימה . 

תגובות

19 תגובות
 1. נועה

  הי ימה 🙂
  אשמח לטופס

 2. מיכל

  אשמח לטופס

 3. הי

  אשמח לקבל את הטופס

 4. הדר

  מעולה! אשמח לקבל את הטופס!

  תודה רבה

 5. שרית

  אשמח לקבל את הטופס להצבת מטרות עסקיות. תודה

 6. יסמין

  אשמח לקבל את הטופס

 7. נתי דריימן

  תודה על החומר המעניין.

 8. Yama

  הי לכולן, תאשרו בבקשה את קישור הרישום, והטופס יישלח.

 9. Inbal

  היי אשמח לקבל ראית הטופס

 10. דנה

  אשמח לקבל את טופס תכנון . תודה.

 11. שרון

  אשמח לקבל את הטופס
  תודה לך

השארת תגובה